Pirmdiena,
2020.gada
6.jūlijs
Komentāri
106376

Saulesbrilles acu veselībai un skaistumam


Apskatīt komentārus (0)


15.05.2019

Par saulesbrillēm atceramies, pienākot pavasarim, vasarai, kad saule kļūst spilgtāka un vairāk laika pavadām brīvā dabā. Vai saulesbrilles ir nepieciešamas? Ja „jā”, tad kas raksturo labas saulesbrilles.

 


Ralfs Birķis,  oftalmologs, Mg. Med.

 

 


Ir trīs veidu ultravioletais starojums: UV-C (100-290 nm), UV-B (290-320 nm),UV-A (320-400 nm). Dažādas acs struktūras absorbē atšķirīgu UV starojumu, tādēļ tā ietekme uz tām ir atšķirīga. 

 

 

Pašai cilvēka acij ir savs anatomisks un fizioloģisks aizsargmehānisms pret UV stariem - plaksti un skropstas, radzene, kura filtrē UV starojumu, zīlīte, kura regulē acī ienākošo gaismas daudzumu, varavīksnene, kuras pigmentslānis bloķē gaismu, acs iekšējais šķidrums, kurš darbojas kā antioksidants, lēca, kura absorbē lielāko daļu UV-A starojuma. Tīklenē aizsargfunkciju pilda melanīns, bet tās centrālajā daļā -luteīns un zeaksantīns. 

 

 

Nēsāt vai nenēsāt saulesbrilles - katra individuāla izvēle, bet redzei tās noteikti nāks par labu. Īpaši nepieciešamas saulesbrilles būtu, atrodoties dienvidu zemēs, pludmalē, uz ūdeņiem vai kalnos, atveseļošanās periodā pēc acu operācijām, sausās acs sindroma gadījumā, lietojot medikamentus, kuri palielina fotosensibilitāti. 

 

 

Pārmērīgs un ilgstošs UV starojums var izraisīt tādas saslimšanas kā katarakta, tīklenes apdegums, radzenes erozija, acs gļotādas apdegums u.c. 

 

 

Kvalitatīvas saulesbrilles aizsargā acis no UV staru kaitīgās ietekmes. Viens no kvalitatīvu saulesbriļļu kvalitātes rādītājiem ir ultravioleto staru filtrs, kuram jābūt vismaz 99%. Nekvalitatīvas saulesbrilles bez UV filtra tikai paplašina zīlīti un kaitīgais starojums vēl vairāk nonāk acīs. Tapēc izšķirošā nozīme ir pareizai briļļu izvēlei, jo pretējā gadījumā acīm nodarītais ļaunums būs vēl lielāks, nekā uzturoties saulē bez brillēm. 

 

 

Autovadītājiem ieteicamas brilles ar papildus polarizācijas filtru, jo tās novērsīs apžilbināšanu. 

 

 

Jāatceras, ka gan parastie, gan tonētie stikli no UV stariem acis aizsargā minimāli, tāpēc saulesbrilles nepieciešamas arī briļļu valkātajiem. Optikas veikalos tādas var iegādaties ar nepieciešamajām dioptrijām. 

 

 

Kvalitatīvas saulesbrilles ne tikai pasargā acis, bet arī rada komforta sajūtu un novērš acu samiegšanu, tādejādi novēršot krunciņu rašanos uz sejas. 

Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

  

  

   

 

  

  

 

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt