Ceturtdiena,
2020.gada
29.oktobris
Pilsētā
106994

Jūrmalniekiem nav jāmaksā par vasarniekiem


Apskatīt komentārus (0)


22.06.2019

Pirms Jāņiem būtu jāved Jāņu sarunas, bet šoreiz par situāciju Jūrmalā, domē, kā arī Saeimā un valstī kopumā "Jūrmalas Vārds" sarunājās ar Latvijas Zaļās partijas Jūrmalas nodaļas vadītāju, ZZS valdes locekli un Jūrmalas pilsētas domes deputātu Jāni Lediņu. 

 

 

Jānis Vilnītis

 

 

Pirms laika paudāt, ka šogad uzmanība būs vairāk pievērsta ceļiem, ietvēm un pagalmiem. Kā noris darbi?

 

 

Mēs mēģinām maksimāli darīt visu, ko varam. Vienīgi šobrīd bremzējošais faktors ir fakts, ka Valsts kasē nevar saņemt aizdevumus, jo visas pašvaldības beidzot ir sākušas apgūt ES fondu līdzekļus un tām ir nepieciešams līdzfinansējums, ko parasti aizņemas kasē. Tagad visas normas ir izņemtas.

 

 

Līdz ar to mums tagad ir jāskatās un jāizvērtē, kurus projektus mēs noteikti gribam tagad tūlīt realizēt, bet kurus varam nedaudz piebremzēt līdz brīdim, kad rindas kārtībā beidzot arī mēs varēsim saņemt līdzekļus. Katrā ziņā šī situācija valstī kopumā ir ļoti nopietna, jo var notikt tā, ka visi pieteiktie ES fondu projekti netiks realizēti.

 

 

Jūrmalā iesāktie projekti noteikti neapstāsies – piemēram, Ķemeru ūdenstorņa rekonstrukcija tiks realizēta jebkurā gadījumā. Varbūt ar paša parka atjaunošanu būs nedaudz jāpiebremzē, līdz Valsts kase izsniegs līdzfinansējuma līdzekļus.

 

 

Es saprotu situāciju, kas ir izveidojusies, ja daudziem ES fondu projektiem 50% ir Eiropas nauda, bet otra puse ir neattiecināmās izmaksas, kas pašvaldībām ir jāaizņemas kā līdzfinansējums, lai to projektu varētu realizēt. Bet ir pašvaldības, kas ir uztaisījušas projektos, kur ES nauda ir, teiksim, viens miljons, bet neattiecināmās izmaksas četri miljoni. Un tad viņi grib šos četrus miljonus aizņemties! Var teikt, ka no valsts puses plānošana par to, cik daudz līdzekļu būs nepieciešams Eiropas projektu realizācijai, nav bijusi pietiekami augstā līmenī.

 

 

Bet mēs, protams, darbu veiksim savu iespēju robežās. Varbūt kādu no ieplānotajiem projektiem nāksies pārcelt uz nākamo gadu, taču ielu un iekšpagalmu sakārtošana mums ir prioritārais uzdevums.

 


Viens no lielajiem projektiem ir arī ūdenssaimniecības attīstības projekts.

 


Jā, tas ir lielākais projekts, bet tur mēs gaidām, kad beidzot iespējamie darbu pretendenti savā starpā beigs strīdēties, un mēs varēsim noslēgt līgumus un sākt darbus.

 


Ir izskanējusi informācija, ka pilsētai, uzņēmumam “Jūrmalas ūdens” ir jāpārskata centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifu sistēma.

 


Tieši tā. Jebkurā gadījumā šie tarifi, kas nav mainīti gadu gadiem ilgi, ir jāpārskata un jāpārskata tas, kā un par ko maksā pakalpojuma saņēmējs. Sevišķi tas ir attiecināms uz tādu pilsētu kā Jūrmala, kur ir daudz vasarnieku. Tāpat ir sabūvētas ēkas, kurās neviens nedzīvo. Rezultātā ir ļoti daudz mājsaimniecību, kuras ūdeni nepatērē vai patērē ļoti maz un salīdzinoši īsu brīdi. Taču visa cauruļvadu sistēma ir jāuztur. Arī tur, kur par ūdeni neviens nemaksā, jo nepatērē (taču laika zobs dara savu arī metālam un dzelzsbetonam – red.piezīme). Tad nu sanāk, ka jūrmalnieki, iedzīvotāji, kuri pilsētā dzīvo visu gadu, dotē tos, kuri atbrauc tikai uz vasaras silto laiku. Tāpēc ir jāizveido tarifu sistēma, kurā ir paredzēta fiksētā cena par pieslēgumu (par caurulēm, to uzturēšanu), un mainīgā, cik tērē ūdeni. Katrā ziņā es domāju, ka tiem, kas te dzīvo cauru gadu, tas būs lētāk nekā šobrīd. Vasarniekiem tas būs dārgāk.

 

 

Tas neatstās nekādu iespaidu uz viesnīcām un sanatorijām, jo arī tur ūdens patēriņš ir visu gadu.

 


No darba pie atpūtas – pilsētā atkal viens sakopts objekts vairāk.

 


Nu, jā – mēs esam pabeiguši darbu Mellužu estrādē, un uz Līgo svētkiem tur jau notiks pirmais lielais pasākums. Aicinu visus jūrmalniekus atbraukt, kaut uz brīdi pasvinēt un novērtēt lielo darbu, ko paveikuši celtnieki.

 

 

Ja runājam par vidi un tās sakoptību, tad jāinformē, ka turpinām arī darbu pie palieņu pļavām, lai tur varētu izlaist dzīvniekus, kuri ne tikai dotu pienesumu pļavu ekosistēmas saglabāšanā, bet arī cilvēkiem būtu daudz interesantāk.

 


Par situāciju valstī jeb valdībā un Saeimā esmu rakstījis iepriekšējo laikrakstu komentāros. Ceru, ka haoss, kas tur pašlaik valda, pārāk neietekmē Jūrmalas pilsētas dzīvi?


 

Nu, tikai tik daudz, ka Finanšu ministrijas neizdarības dēļ, nevaram Valsts kasē saņemt aizdevumu. Ierēdņi nav sarēķinājuši, kādas būs finansiālās prasības, lai varētu apgūt visus Eiropas fondu līdzekļus! Tai pat laikā gada sākumā ir izsniegti pat tādi kredīti, kas nav saistīti ar ES fondu apgūšanu. 

 

 

Vēl jau tas ir jāskata, ka daudzas pašvaldības pēc tam, kad ir uzzinājušas teritoriālās reformas plānus, ņem kredītus, lai kaut ko uzbūvētu, un pēc tam lai tie, kam viņus pievienos, tad arī domā, kā šos kredītus atdod. Labi ir tas, ka mūsu pilsētu šī reforma neskar un mēs varam attīstīties, strādāt pie tā, ko esam iedzīvotājiem apsolījuši un arī saplānojuši.

 


Esat Zaļās partijas valdes loceklis. Kā varat komentēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izlēcienus malkas krāsniņu apkarošanā, bet pilnīgi aizmirstot un neturpinot darbu pie veco riepu poligonu problēmas risināšanas?

 


Viennozīmīgi tāds riepu ugunsgrēks, kāds tikko bija Rīgā, uz klimata izmaiņām atstāj lielāku iespaidu nekā kaut kādas krāsniņas. Te gan jāsaka, ka par tām klimata izmaiņām arī ir jābūt uzmanīgiem. Te dienu iepriekš bijis siltuma rekords – par 0,4 grādiem siltāks nekā 1968. gadā. Tad jau toreiz bija tikpat liels iespaids uz klimatu kā šobrīd?! Jāatceras, ka dabai siltuma un aukstuma viļņi ir ar ciklisku regularitāti, kas mērāmi nevis gadu desmitos, bet pat vairākos tūkstošos gadu.

 

 

Protams, ir jādomā un jādara viss, lai apkārtējā vide pēc iespējas mazāk tiktu piesārņota, bet tai ir jābūt pārdomātai rīcībai. Likvidējam malkas krāsniņas! – bet ko iedzīvotājiem pēc izmaksām līdzvērtīgu varam likt pretī?! Arī pašvaldībai jādod laiks, lai tā var rast risinājumu, kā palīdzēt cilvēkiem ar maziem ienākumiem nomainīt apkures veidu.

 

 

Vēl viens risinājums – jāpalīdz vēl vairāk tām mājām, kuru dzīvokļu īpašnieki vēlas ēku siltināt, samazināt siltuma zudumus. 

 

 

Ir jādomā un jāplāno, lai nesanāk tā, kā sākumā sanāca ar ūdensskaitītājiem – visi uzlika un sāka taupīt, līdz cauruļu uzturēšana izmaksāja dārgāk, nekā patērētais ūdens. Tāpat jau tā dīvaini iznāk – 90-tajos gados aicināja likt Godmaņa krāsniņas, bet tagad aicina tās likvidēt…

 


Jūsu vērtējums par situāciju Saeimā?


 

Tur ir savēlēti daudz jauni deputāti, kas vēl nav iepazinušies ar situāciju, un tāpēc notiek ļoti haotisks darbs. Tas pirmkārt.

 

 

Otrkārt. Tagad daudziem jaunievēlētajiem gribas pierādīt, ka vara nu ir viņiem, un visiem un visur ir galīgi jāpakļaujas. Manuprāt, šobrīd tiek nedaudz šūpoti demokrātijas pamati. Kaut vai ar to, ka visi visur jānomaina. Vai ir labs vai slikts, to nevērtējam – viņiem jāieliek savi cilvēki. Bet ko nozīmē - savi cilvēki? Vai cilvēks ir kompetents, ko viņš turpinās, ko mainīs?! Tādas kopīgas vīzijas īsti nemana.

 

 

Protams, mēs, ZZS, esot opozīcijā, varam runāt, bet neviens jau galvā neņems – nekad jau opozīcija nav īsti ņemta vērā (būsim atklāti!). 

 

 

Bet tas trakākais ir tas, ka neredz kopēju vīziju, ko pozīcija grib izdarīt?! Šobrīd pat viņu starpā vairāk norit cīņa par amatiem, vietām, - kas visu noteiks. Bet nākotnes vīzijas nav.

 


Uz to visu raugoties, - vai nenāk prātā doma, ka vajadzēja tāpat kā jaunajiem komunistiem, paristiem un kaimiņiem pirms vēlēšanām sasolīt zelta kalnus?! Tad arī būtu vairāk vietu Saeimā!

 

 

Pirms iesaistīšanās politikā esmu pietiekami ilgi strādājis privātā biznesā, tāpēc joprojām nevaru cilvēkiem solīt to, ko tiešām zinu, ka nevarēšu izdarīt.

 

 

Jaunā koalīcija daļu [neizpildāmo] solījumu varētu norakstīt uz nezināšanu. Tad arī vajadzētu cilvēkiem godīgi pateikt – piedodiet, mēs nezinājām visu situāciju! Bet tagad viss ir vienkārši: mēs nevaram izpildīt savu solījumu, jo vainīgi ir ZZS! Ja ZZS ir visa ļaunuma sakne, tad tagad jau mums vajadzētu ja ne dzīvot pie piena upēm ķīseļa krastos, tad vismaz tos jau redzēt … 

 

 

Bet neredz.

 

 

Pateikt, ka ZZS visu ir salaidusi tādā grīstē, ka mēs nu nevaram atrisināt, - to arī nevar, jo starptautiskā līmenī atzīts, ka Latvijā iepriekšējos gados ir bijusi ekonomiskā un IKP izaugsme, kāpušas algas utt. Dīvaina tā situācija…


 

Paldies par sarunu, un priecīgu līgošanu!


Iesaki ziņu draugiem:

Izsaki savu viedokli!
     Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA 

    

  

 

  

  

 

 

ŠEIT VAR NOPIRKT

LAIKRAKSTA

ELEKTRONISKO VERSIJU

 

(pdf):JAUNĀKAIS LAIKRAKSTS

Laikrakstu arhīvs

Kur abonēt 

Kur nopirkt